16 lutego, 2023

Właściwa pielęgnacja skóry to podstawa dla jej zdrowego i pięknego wyglądu. W procesie dbania o nią, niezwykle ważnym elementem jest złuszczanie zrogowaciałego naskórka, co doskonale oczyszcza zewnętrzną warstwę naskórka, pobudza komórki do regeneracji oraz ułatwia przenikanie substancji aktywnych, które aplikujemy na skórę w postaci kremów, balsamów czy innych produktów kosmetycznych. Jednym ze sposobów na dokładne oczyszczenie skóry i zachowanie jej w dobrej kondycji, jest zastosowanie peelingów chemicznych. Natomiast przed przystąpieniem do zabiegu warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. W poniższym tekście przybliżamy więc tematykę, wyjaśniając czym jest peeling chemiczny, jakie są wskazania do jego wykonania, który peeling wybrać i jakich efektów można się spodziewać.
Czym jest peeling chemiczny?
Peeling chemiczny to jedna z najpopularniejszych metod wykorzystywanych w kosmetyce, pozwalająca przede wszystkim na usunięcie martwego naskórka i pobudzenie głębszych warstw skóry do regeneracji, a dzięki temu poprawę stanu skóry. W tym celu wykorzystuje się różnego rodzaju kwasy, różniące się między sobą mocą czy stężeniem, jak chociażby was mlekowy, kwas glikolowy, kwas migdałowy, kwas pirogronowy, kwas salicylowy czy kwas trójchlorooctowy.
Peeling chemiczny może być stosowany na różne części ciała, w zależności od potrzeb danej osoby i predyspozycji skóry. Najczęściej wykorzystywany jest na twarzy, ale można również wykonać go na dekolcie, szyi, dłoniach czy stopach. Produkt nakładany jest na dokładnie oczyszczony obszar skóry, pozostawiany na określony czas, po czym zmywany. Bezpośrednio po peelingu skóra może być delikatnie podrażniona, zaczerwieniona, zaś po kilku dni może wystąpić łuszczenie się naskórka.
Jakie są wskazania do wykonania peelingu chemicznego?
Peelingi chemiczne stosowane są w celu poprawy kondycji skóry – wygładzenia jej tekstury, zmniejszenia widoczności zmarszczek, przebarwień i blizn, a także w walce z trądzikiem i innymi problemami skórnymi.
Pierwszym wskazaniem do wykonania peelingu chemicznego jest nadmierne rogowacenie skóry. Warstwa rogowa skóry to zbita warstwa martwych komórek, która powstaje na skutek naturalnego procesu złuszczania naskórka. Jeśli jednak ten proces zachodzi nieprawidłowo, to skóra może zacząć się rogowacić, co prowadzi do pogorszenia jej kondycji. Peeling chemiczny pozwala na usunięcie warstwy rogowej skóry i przywrócenie jej zdrowego wyglądu.
Kolejnym wskazaniem do wykonania peelingu chemicznego są zmarszczki i bruzdy. Z wiekiem skóra traci elastyczność, przez co powstają na niej zmarszczki. Peeling chemiczny pobudza produkcję kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za jędrność skóry, co pozwala na zmniejszenie widoczności zmarszczek i poprawę ogólnego wyglądu skóry.
Peeling chemiczny może również pomóc w walce z przebarwieniami skóry, w tym przebawieniami słonecznymi lub po przebytym trądziku, jak również wspomóc leczenie trądziku.
Jaki peeling chemiczny wybrać?
Wybór odpowiedniego peelingu chemicznego zależy od indywidualnych potrzeb i rodzaju skóry. Rodzaj kwasu oraz obszar ciała, na który zostanie on nałożony, ustalany jest podczas konsultacji poprzedzającej zabieg.
- Kwas glikolowy – szczególnie polecany osobom borykającym się z trądzikiem, ponieważ pomaga w usunięciu zaskórników i przyspiesza proces regeneracji skóry. Może być stosowany przez osoby z wrażliwą cerą, ponieważ jest łagodny i nie powoduje zaczerwienienia;
- Kwas salicylowy – skuteczny w usuwaniu zaskórników i zatkanych porów, chętnie wykorzystywany w celu walki z trądzikiem i zapobiegania jego nawrotom;
- Kwas migdałowy – usuwa martwe komórki naskórka oraz poprawia teksturę skóry, przy czym jest bardzo łagodny dla skóry, nawet tej wrażliwej;
- Kwas mlekowy – szczególnie polecany osobom z cerą suchą i wrażliwą, skutecznie usuwa martwy naskórek, poprawia teksturę skóry oraz rozjaśnia przebarwienia;
- Kwas pirogronowy – złuszcza skórę i przyśpiesz proces jej regeneracji, odpowiednio nawilża oraz działa rozjaśniająco;
- Kwas trójchlorooctowy – wykorzystywany w celu rozjaśnienia i wygładzenia skóry, usunięcia przebarwień, drobnych zmarszczek i blizn, a także trądziku. Jest to najsilniejszy kwas organiczny o szerokim działaniu.
Jakich efektów spodziewać się po peelingu?
Dzięki peelingom chemicznym skóra staje się gładsza, bardziej promienna i odżywiona. Ostateczne efekty kuracji zależne są od wielu czynników, takich jak rodzaj zastosowanego kwasu, jego stężenie, ilość nałożonych na skórę warstw, czas pozostawienia preparatu na skórze, a także kondycji skóry klienta oraz jej poszczególnych parametrów. Efektem peelingu chemicznego może być poprawa tekstury skóry, redukcja zmarszczek i przebarwień, poprawa kolorytu skóry, lepsze wchłanianie składników odżywczych w głąb skóry – wszystko to wpływa zarówno na jej zdrowie, jak i estetykę.
Peeling chemiczny Katowice – gdzie najlepiej wykonać?
Skuteczność działania peelingów chemicznych w dużej mierze zależy od odpowiedniego doboru poszczególnych parametrów – rodzaju kwasu, czasu jego zastosowania, częstotliwości, zastosowania techniki aplikacji i wielu innych, stąd też wymagana jest obszerna wiedza i bogate doświadczenie osoby, która będzie wykonywała peeling. Prywatny Gabinet Medycyny Estetycznej ESTETYCZNA KATOWICE to miejsce, w którym liczy się najwyższa jakość, skuteczność oraz bezpieczeństwo każdego Pacjenta. Wykwalifikowani specjaliści, podchodząc holistycznie do potrzeb skóry, są w stanie kompleksowo zadbać o zdrowy i piękny wygląd, wspomagając jej regularną pielęgnację.
Peeling chemiczny to jedna z metod oczyszczania i regeneracji skóry, która może przynieść wiele korzyści dla jej zdrowia i wyglądu. Każda skóra jest jednak inna i wymaga indywidualnego podejścia, dlatego warto wybrać nasz renomowany gabinet i konsultacje ze specjalistą, który dopasuje najlepsze dla nas rozwiązanie.