Czym są rozstępy i jak się ich pozbyć? | estetycznakatowice.pl

21 marca, 2023

Czym są rozstępy i jak się ich pozbyć?

Rozstępy to dość powszechne zmiany skórne, które pojawiają się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Kojarzone są przede wszystkim z ciążą, kiedy to skóra nie nadąża z rozciąganiem za wzrastającą wagą oraz powiększającym się ciałem i tworzą się na niej charakterystyczne, pręgi, natomiast ten sam efekt często pojawia się także przy gwałtownej zmianie wagi. Rozstępy stanowią defekt wizualny, który często staje się przyczyną kompleksów. Na szczęście dzięki rozwojowi technologii w branży medycznej i kosmetycznej, istnieją skuteczne metody pozbywania się rozstępów. Poniżej prezentujemy krótką charakterystykę poszczególnych zabiegów. 

Rozstępy to zmiany skórne, powstałe na skutek nadmiernego rozciągania skóry oraz pod wpływem zaburzeń hormonalnych, występujące na ciele w postaci wrzecionowatych pasm, ułożonych względem siebie równolegle. W rzeczywistości są to uszkodzenia włókien kolagenowych i elastylowych, w dużej mierze odpowiadających za jędrność i napięcie skóry. 

Jak powstają rozstępy?

Rozstępy powstają z różnych powodów. Zazwyczaj największy wpływ na ich powstawanie ma mechaniczne rozciągnięcie włókien kolagenowych. Oprócz tego przyczyniają się do tego uwarunkowania genetyczne, stany fizjologiczne (np. nagłe przybranie na wadze), czy też  niektóre choroby. Pierwszym objawem powstawania tego typu zmian strukturalnych są zapalne smugi, biegnące prostopadle do napięcia skóry. Rozstępy najczęściej pojawiają się na brzuchu i udach, ale mogą wystąpić także na ramionach, piersiach, pośladkach i plecach.

Wyróżniamy dwie fazy powstawania rozstępów:

  • Faza zapalna – w obrębie skóry właściwej – zwłaszcza na obszarze wrzecionowatych pasm – dochodzi do biochemicznych zmian, w efekcie czego niedojrzałe rozstępy nabierają sino-czerwonej barwy. W miejscu tym powstaje stan zapalny, może pojawić się niewielki obrzęk oraz dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i uszkodzenia tkanki łącznej. Aktywacja komórek żernych i tucznych powoduje wzmożone wydzielanie enzymu, który rozkłada włókna elastyczne, powodując ich przerwanie. Może towarzyszyć temu świąd i pieczenie. Faza ta trwa zwykle około pół roku, ale może także utrzymywać się dłużej;
  • Faza zanikowa (dojrzewania) – ustępuje stan zapalny i zmiany zmieniają kolor na perłowo-biały. W wyniku powstałych uszkodzeń skóra wokół rozstępów traci swoje właściwości i staje się cieńsza oraz wiotka, przez co powstałe wcześniej pasma robią wklęsłe i pomarszczone. W dotyku wyczuwalne są jako wyraźne nierówności.

Choć rozstępy nie są groźne dla zdrowia, mogą stanowić duży problem estetyczny i wpłynąć negatywnie na samoocenę.

Skuteczne sposoby na zmniejszenie rozstępów

Chcąc skutecznie działać na rozstępy, należy pamiętać, że bardzo ważną rolę odgrywa tu czas i trzeba postępować według zasady – im szybciej, tym lepiej. Chociaż niema sposobu na całkowite wyeliminowanie rozstępów, to medycyna estetyczna oferuje rozwiązania, które pomogą zmniejszyć ich widoczność.

Dermapen

Dermapen to innowacyjna metoda, wykorzystująca urządzenie, wyposażone w mikroigły. Ma szerokie zastosowanie, a jednym z nich jest redukcja widoczności rozstępów. Zabieg z jego użyciem polega na wykonaniu punktowych nakłuć na skórze, stymulując proces regeneracji oraz produkcję kolagenu. Nowe włókna kolagenowe wypełniają ubytki w miejscach, gdzie występują rozstępy. W efekcie skóra staje się bardziej elastyczna, jędrna i gładka, a rozstępy są mniej widoczne. Aby osiągnąć najlepsze efekty, zaleca się serię kilku zabiegów, w kilku tygodniowych odstępach.

Peeling medyczny

Peeling medyczny to zabieg, którego głównym celem jest poprawa stanu i wyglądu skóry, poprzez złuszczenie zrogowaciałej warstwy naskórka. W tym celu stosuje się różne substancje chemiczne, wywołując kontrolowane uszkodzenia, tym samym pobudzając skórę do regeneracji. W przypadku rozstępów, peeling medyczny może pomóc poprawić ich wygląd poprzez złuszczenie zrogowaciałej skóry, rozjaśnienie i zredukowanie widoczności rozstępów.

Kolagen

Kolagen to białko naturalnie występujące w skórze, zapewniające jej elastyczność i sprężystość. Zabiegi kolagenowe skutecznie poprawiają wygląd skóry, w tym zmniejszają widoczność rozstępów. Kolagen w medycynie estetycznej wykorzystuje się w różnych formach – iniekcja kolagenu bezpośrednio w miejsce występowania rozstępów; mikronakłuwanie specjalistycznym urządzeniem, dostarczając w głąb skóry substancje stymulujące produkcję kolagenu; zabiegi laserowe, których działanie powoduje produkcję kolagenu w obrębie rozstępów, co zmniejsza poprawia stan skóry i zmniejsza widoczność nieestetycznych zmian.

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa to zabieg polegający na wprowadzaniu w skórę preparatów zawierających substancje aktywne, których celem jest stymulacja procesów regeneracyjnych i odnowa skóry. W przypadku rozstępów, mezoterapia igłowa może pomóc w redukcji widoczności zmian skórnych. Podczas zabiegu, preparaty – przy pomocy urządzenia -aplikowane są bezpośrednio w obszarze dotkniętym rozstępami, dzięki czemu docierają bezpośrednio do miejsca problemu, co zwiększa ich skuteczność. Substancje te działają na kilka sposobów. Mogą stymulować produkcję kolagenu i elastyny, które są niezbędne dla zachowania jędrności i elastyczności skóry. Mogą również poprawić mikrokrążenie i odżywienie skóry, co wpływa na jej wygląd i kondycję. Ponadto, niektóre preparaty mogą hamować procesy zapalne i poprawić procesy regeneracyjne skóry.

Czy warto wykorzystywać domowe sposoby na rozstępy?

W sieci znaleźć można wiele domowych sposobów na pozbycie się rozstępów. Najczęściej powtarzającymi są masaże różnymi substancjami, takimi jak oliwa z oliwek, olej kokosowy czy też produktami kosmetycznymi dostępnymi w drogeriach i aptekach. Niestety, nie ma naukowych dowodów na to, że działania te pomagają w redukcji rozstępów. Choć składniki te znane są ze swoich właściwości pielęgnacyjnych, nie ma gwarancji, że pomogą w pozbyciu się rozstępów.

To, co natomiast możemy zrobić w domu, to przede wszystkim zapobiegać ich powstawaniu. Nie zawsze będzie to możliwe i nie zawsze w takim stopniu, jakiego byśmy oczekiwali, natomiast odpowiednie nawilżanie skóry, unikanie nagłych przyrostów masy ciała oraz stosowanie kosmetyków zawierających witaminę E, A i C, które pomagają w regeneracji skóry, z pewnością sprawi, że rozstępy, nawet gdy się pojawią, nie będą tak intensywne.

Zabiegi na rozstępy – gdzie najlepiej wykonać?

Skuteczność poszczególnych zabiegów zależy przede wszystkim od doboru właściwej metody, biorąc pod uwagę stan skóry oraz jej indywidualne predyspozycje. Dlatego warto skorzystać z usług renomowanego gabinetu medycyny estetycznej, w którym będziemy mieć pewność, że trafiamy w ręce wykwalifikowanych specjalistów. Dzięki temu możemy liczyć na fachową pomoc, popartą wieloletnim doświadczeniem oraz wiedzą na temat nowoczesnych i skutecznych metod poprawy jakości i wyglądu skóry, w tym redukcji rozstępów. Takim miejscem jest Prywatny Gabinet Medycyny Estetycznej Aleksandry Tochowicz w Katowicach. W Estetyczna Katowice każdy klient otrzyma profesjonalne i kompleksowe wsparcie, z dbałością o najwyższą jakość, skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów. Jeśli więc pragniesz skorzystać z oferty zabiegów na rozstępy, zapraszamy do kontaktu z nami. Dobierzemy metodę, która w jak największym stopniu spełni Twoje oczekiwania.